ТЕМА: Закінчення іменників у родовому відмінку однини
Мета: Ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду в Родовому відмінку однини; формувати вміння і навички користуватись орфографічним словником для перевірки закінчення таких іменників; розвивати словниковий запас учнів; виховувати кулдьтуру мовлення, любов до природи рідного краю.
Хід уроку
- Організація класу.
Я всміхнуся сонечку:
- Здрастуй, золоте!
Я всміхнуся квітонці –
Хай вона цвіте!
Я всміхнуся дощику:
- Лийся, мов з відра!
Друзям усміхнуся –
Зичу їм добра!
- Повторення вивченого, перевірка дом. Завдання.
- Посміхнулись один – одному. Розпочинаєм наш урок на якому продовжимо роботу з відмінюванням іменників на базі текстів про природу нашого Полісського краю.
- Визначте відмінки підкресленних іменників.
- А тепер поставте ці іменники у Місцевому відмінку
- Як ви розрізняєте Д. і М. відмінки, закінчення яких збігаються?
- Як ви примінили правило у виконанні домашнього завдання. Працюємо сигнальними картками.
- Яка головна думка цього тексту?
- Якою повинна бути людина?
- Яке за метою висловлювання останнє речення? Чому?
- Вивчення нового матеріалу.
1.
- Діти, яки відмінки ми повторили?
- А сьогодні ми продовжуємо роботу над відмінками і знайомимось з закінченням іменників у Родовому відмінку однини. Це тема нашого уроку.
- А чого ж ми повинні навчитись на уроці? Зверніть увагу на дошку. З’єднайте частини і прочитайте мету.
2. Робота з підручником (стор. 65)
1) Вправа 127 – читаємо, коментоване письмо.
- Про що цей текст?
- Запишемо слова, що в дужках у відповідному відмінку, визначемо закінчення і відмінок.
- Чи можем ми бути впевненими, що завдання виконане без помилок?
- Я думаю що ні. Потрібно звернутися до правила на стор. 65
2)
- Прочитйте правило мовчки. (один учень вголос)
3) Словникова робота (парна)
- Звернемось до словничка. Зачитайте слова чоловічого роду і скажіть закінчення родового відмінку!
Висновок. Закріплюємо хоровим читанням правила!
4) Розвиток зв’язного мовлення. Текст – мініатюра за малюнками
- Ми за вправою 127 згадували красу якого краю?
- А чому саме Полісського?
- Спробуйте скласти твір мініатюру за малюнками природи нашого краю (групова робота)
- Заслухаємо представників кожної группи.
5) Творча робота. Вправа 128
а) Мовчазне читання.
- Про що текст?
б) Списуємо по варіантах.
Iвар. – 2 речення
IIвар. – 3 речення
- Ви повинні виконати 2-е завдання. (перевірка)
- То які закінчення мають іменники ч.р.,одн. в Р.в.?
ФІЗ.ХВ. (для очей)
6) Фонетико – орфографічна хвилинка.
а) Таблиця стор. 66
- Як вимовляються слова? Як пишуться?
- Зверніть увагу на слова: ВНОЧІ, ВРАНЦІ, УРАНЦІ
- Це словникові слова, їх написання ми запам’ятовуємо.
- На яке питання вони відповідають? А може хтось знає, яка це частина мови?
б) Робота в парах.
- Дібрати спільнокореневі слова.
1ряд – НІЧ, 2ряд – РАНО, 3ряд – ДЕНЬ.
- Доберіть антонім до слова ВРАНЦІ.
- Яку приказку ми вчили з цими словами?
(Хто вранці плаче, той увечері сміється)
- Запишіть звуко- буквений аналіз слова СМІЄТЬСЯ
3. Каліграфічна хвилинка
В в вр нц ці вранці вночі
Чого вранці не зробили, того ввечері не здоженеш.
- Як ви розумієте це прислів’я?
Фіз.Хвилинка
Незчисленна ми родина,
В нас на всіх – одна хатина,
Але в ній і мир, і лад,
І сусід сусіду рад.Ну,а хто
Із нас щось значить –
Кожен сам вам розтлумачить.
- Закріплення матеріалу.
- Групова робота. Вправа 129
- Запишіть подані іменники у Родовому відмінку однини.
- Первірте за орфографічним словником. (перевіряємо)
- Що об’єднує іменники кожної групи?
- Гра “Виправ помилку”
З дна океана (у)
Малювати з портрета
Немає гектару (а)
Кров з мізинця
Готуємось до диктанта (у)
Звук сигнала (у)
Провід телефона (у)
- Групова робота. Вправа 130 (визначення закінчень)
Вправа 131 (складання речень)
- Підсумок уроку. Домашнє завдання.
- Вдома: вправа 132 (1в – шия, 2в – дзига) правило стор.65
- А підсумуємо наш урок інтерактивною грою “Карусель”