7 клас
Тема: Написання прислівників разом і через дефіс
Мета: повторити й поглибити знання учнів про способи творення прислівників; сприяти
зміцненню навичок правопису прислівників разом і через дефіс та позначити від-
повідні орфограми,пояснювати їх за допомогою орфографічних правил;формувати
загальнопізнавальні вміння правильно писати складні прислівники з вивченою орфо-
грамою,знаходити й виправляти помилки у правописі складних прислівників; розви-
вати творчі вміння зіставляти,порівнювати, моделювати й конструювати мовні
явища;за допомогою мовленнєво-дидактичного матеріалу сприяти вихованню
загальнолюдських цінностей.
Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок.
Обладнання: роздавальний матеріал,підручник, орфографічний словник.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
*Робота біля дошки
Виконання індивідуальних завдань двома-трьома учнями.
КАРТКА №1
Переписати, вставляючи пропущені букви. Позначити в словах орфограму «Букви и та і в
кінці прислівників».
Годинник бив не ту годину і не по колу йшов, а навск с…(І.Жиленко.)З поля верх… в…ртаються хлопці (М.Стельмах.) Тихо бр…нять і згасають безвіст… згуки ясні(М.Вороний.) «Довбуше!-р…вуть потоки.-Дай-но сили одиноким!»Свисне трич…,
аж бл…щать у хлопців очі(А.Малишко.)
КАРТКА №2
Переписати, вставляючи пропущені букви. Позначити в словах орфограму «Букви и та і в
кінці прислівників».
Навсплячк… гуси чапають додому.(Д. Павличко.)Навшпиньк... ходить сива ковила.(М. Федунець.)І пахнув степ косою половчанки,забутої,здавалось,навік...(Д.Пав
личко.)Зорі пливли,тремтяч... по темних його хвилях.
КАРТКА №3
Переписати слова, вставляючи пропущені букви. Два слова увести до самостійно складених речень.
Трич..., межиоч...,завбільшк..., наприкінц..., по-материнськ..., сьогодн..., навперейм...,
навпомацк...,напрот..., поноч..., урешт..., взагал..., щонайдал...,пішк..., увечер...,мовчк...,
навстоячк....
II. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку
III. Актуалізація мотиваційних резервів учнів
Вибіркова робота
Пригадати правила правопису складних слів через дефіс. Виписати прислівники, пояснити їх правопис.
Синьоокий, землетрус, тихо-тихо, восьмирічний, пів-Європи, тишком-нишком, чин чином, не сьогодні-завтра, півроку, зірвиголова, льон-довгунець, давним-давно, по-твоєму, так-то, хоч-не-хоч, по-іншому, будь-коли, віч-на-віч, будь-що-будь, ледве-ледве, де-небудь, хтозна-коли, всього-на-всього, дівчина-голубка.
*Сформулювати правила вживання дефіса в прислівниках. Свої висновки звірити з теоретичним матеріалом підручника.
IV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
1.Утворити від поданих слів і записати прислівники. Скласти 3-4 речення з прислів-
никами (на вибір).
По,перший; по,другий; по,наш; по,ваш; по,новий; по,старий; по,їхній; по,твій; по,мій; по,український; по,братній; по,інший.
2.Записити прислівники,розкриваючи дужки.
Рано(вранці), довго(довго), любо(дорого), кінець(кінцем), час(від часу), з дня(на
день), раз(у раз), пліч( о пліч), рік(у рік), один(одним), з давніх(давен).
3.Робота в парах. Записати речення.Поставити дефіс у прислівниках.
І блідий місяць на ту пору із хмари де де виглядав.
Тяжко важко в світі жити сироті без роду.
Так отак то трапляється в світі : думав жити проживати,а довелось на чужині тільки сльози лити.
У неділю рано вранці синє море грало.
4.Лінгвістична гра «Добери синонім» (вправа 345).
*3-4 прислівники ввести в самостійно складені речення.
5.Пояснювальний диктант
Дівчина стомлено оглянула лісову галявину, вишукуючи танкістів, підвела голову вище і (не)сподівано посміхнулась. (Ю.Яновський) ( З)далеку йшли на село хмари куряви.
А сонце (де)далі все вище підпливало. (О.Гончар) (З)верху ревла вода, а (в)низу кипіла хвиля. Цілі гори білої ревучої піни билися об каміння, скакали (в)гору, закручувалися гребнями і знову падали (на)зад на каміння. (І.Нечуй-Левицький)
V. Рефлексія на рівні розуміння
*Вправа 350.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання