Костянтинівське міське управління освіти
Костянтинівський міський методичний кабінет
Урок
з української мови
з теми: « Предметність на
прикладах іменників, що
означають опредмечені якості»,
проведений у 3 класі
(з українською мовою навчання)
Із досвіду роботи вчителя
спеціаліста 9 розряду
загальноосвітньої I-III ступенів
школи №3 Кленіної С.П.
МЕТА. Вчити дітей характеризувати іменник як частину мови. Розширювати
знання учнів про іменник як частину мови. Вправляти учнів у творенні
іменників від прикметників і розрізненні цих частин мови. Розвивати
аналітико – синтетичні вміння учнів, каліграфічні навички, пізнавальні
інтереси учнів. Виховувати в дітей любов до рідної мови, до Батьківщини.
ОБЛАДНАННЯ. Малюнок квітки з окремих різнокольорових пелюсток,
географічна карта України, кружечки різного кольору для
кожного учня, відео про Україну.
ХІД УРОКУ
I Організація класу. Мотивація.
1. Слово вчителя.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну відому, в країну чудову.
Яка нас навчає любить рідну мову.
- Діти, назву країни ви зможете відгадати, коли виконаєте всі цікаві завдання і складете квіточку. Квіточка складається з пелюсток. За кожне виконане завдання – пелюстка з буквою. Починаємо працювати. Запишемо число, класна робота.
II Актуалізація опорних знань.
1.Перевірка домашнього завдання. Індивідуальне опитування.
- Яке було домашнє завдання? (Скласти твір про куточок природи, який потребує допомоги)
- Поділіться своїми думками.
( 1 учень читає твір )
- Які частини мови ти знаєш?
- На які питання вони відповідають?
( 2 учень читає твір )
- Що називається іменником?
- На які групи можна поділити іменники?
( 3 учень читає твір )
- Як пишуться власні і загальні назви іменників?
- Які власні назви іменників ти знаєш?
ПІДСУМОК
- Чий твір вам найбільше сподобався?
( Учень прикріплює першу пелюстку )
III Вивчення нового матеріалу.
1.Підготовча робота на матеріалі вправи №36
- Ви вже багато знаєте про іменник. А що це за іменники, що означають опредмечені якості. Зрозуміти це нам допоможе вправа 36.
- Прочитаємо вірш разом.
- Знайдіть у вірші спільнокореневі слова. ( вода – водиця )
- Який корінь в словах?
- А тепер знайдіть слово, яке записане у різних формах? ( жива, живому, живе, живи )
- До яких частин мови належать ці слова?
- Знайдіть у вірші іменник, від якого утворились ці слова? ( життя )
- Поставте питання до слова життя. Це іменник? Він називає предмет?
- Який висновок можна зробити?
ВИСНОВОК
В українській мові є іменники, які вказують на предмети. ( наприклад, стіл, учень, заєць )
Але є і такі іменники ( наприклад, життя ), які не вказують на предмет, бо його не можна побачити, почути, доторкнутися до нього.
( Учень прикріплює другу пелюстку)
2. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми ознайомимось з іменниками, які не називають предмети, але набувають предметності від прикметників.
- Наше завдання – навчитися утворювати іменники від прикметників та вживати їх у своєму мовленні.
3. Каліграфічна хвилинка.
- А тепер прошу записати каліграфічно правильно з,єднання букв і слова.
Використаємо вірш вправи 36.
Пишемо так як вчитель: ВО ОД ДА ВОДА ВОДИЦЯ
- Чому воду називають живою?
- Запишемо речення Вода дає життя.
( Третя пелюстка )
4. Вибіркова робота. Вправа №37
- Вода – це що? ( природа )
А є ще явища природи. Це загальна назва. Є і інші загальні назви, які об,єднають слова в групи: явища природи, події, почутті. Ось з цими групами ми зустрінемось у вправі 37.
Ваше завдання – самостійно поділити на групи іменники і записати їх в рядок.
( 3 учні працюють біля дошки, решта – самостійно )
Самоперевірка з дошки . ( Четверта пелюстка )
5. Словникова робота
- А зараз увага на словничок.
До яких груп належать слова?
( Грім , гриміти – явища природи. Апетит – почуття )
Зверніть увагу, чому змінився голосний в корені слів грім – гриміти ?
( відбулося чергування голосних )
Запишіть ці слова в рядок, підкресліть виділений голосний і запам’ятайте правопис.
6. Словотворча робота. Вправа №39
- До якої частини мови належить словникове слово апетит ?
- На яке питання відповідає ?
- Утворіть прикметник від іменника.
- А тепер прочитайте завдання до вправи 39.
- До якої частини мови належать слова в стовпчиках ?
- Пропоную вам на декілька хвилин стати чародіями. Ви повинні перетворити прикметники в іменники.
( 2 учні працюють біля дошки )
Перший варіант – утворює іменники першого стовпчика.
Другий варіант – другого стовпчика.
Слова записати в рядочок через кому.
( Взаємоперевірка в парах з дошки )
ПІДСУМОК
Ця вправа навчила вас утворювати іменники від прикметників.
Іменники набули предметності від прикметників.
( П’ята пелюстка )
IV ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
( Діти співають пісню під музику і виконують рухи )
Сніг, сніг, сніг
Сніг іде.
Небо сіре і важке.
Осипає нам поріг.
Замітає сто доріг. (2 рази )
( Шоста пелюстка )
V Закріплення вивчених знань.
- Самостійна робота. Вправа №38
- А тепер я хочу перевірити вашу самостійність.
Уважно прочитайте завдання до вправи 38.
Працюємо по групах. На кожній парті кружечок зеленого, синього, жовтого або червоного кольору.
У кого зелений кружечок – пише перше речення.
Синій кружечок – друге речення.
Жовтий – третє. Червоний – четверте.
Ваша мета – списати речення і підкреслити слова, відповідно до 2 завдання.
( При перевірці відповідає один учень з групи, решта групи перевіряє )
- До якої частини мови належить виділене слово ?
- Назвіть підмет і присудок.
ПІДСУМОК
Слова білизна і молодь – це іменники, які набули предметності від прикметників білий молодий .
( Сьома пелюстка. Складаємо слово Україна )
- Робота з географічною картою України. Вправа №40
- Ось ми і склали квітку. Яка ж це країна навчає нас любити рідну мову ?
Дійсно, це – Україна. Розгляньте карту України у вправі 40. На ній ви бачите зелені, сині, червоні і коричневі кольори.
- Що позначено на карті зеленим кольором ? Синім ? Коричневим ? Червоним ?
- Наша Батьківщина – найпрекрасніше місце на землі.
- Які почуття викликає у вас Україна? ( ніжність, радість, любов, гордість, щастя )
- До якої частини мови належать ці слова ?
ВИСНОВОК
( Читаємо з дошки – це іменники, які мають опредмечені якості )
- Відео про Україну.
- А зараз відчуйте ці почуття, переглянувши відео про Україну.
VI Підсумок уроку
- Мені дуже хочеться, щоб наша країна пишалася вами. Для цього вам треба працювати. Пропоную вам домашнє завдання за вибором:
1 варіант – вправа 41 ( завдання 1 )
2 варіант – вправа 41 ( завдання 1 і 2 )
3 варіант – скласти письмову розповідь про Україну.