Таблиця ділення на 9.
Вправи й задачі на застосування таблиці ділення
на 9.
Задачі на зведення до одиниці. Знаходження частини числа.
Мета: скласти і засвоїти таблицю ділення на 9; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення; продовжити формувати навички розв’язування задач на зведення до одиниці; формувати цікавість до вивчення навчального матеріалу; уміння працювати в парі, самостійно та в групі; сприяти вихованню здорового способу життя.
Обладнання: таблиця «Ділення на 9», картки для роботи в парі, групі; приклади табличного ділення (картки форми «яблучок та грушок»), плакат «Правила поведінки в кафе»; різнокольорові кружечки для оцінювання учнів; індивідуальна картка з геометричними фігурами; цікава інформація про вітаміни та їх користь.
Хід уроку
І Організаційна частина
Пролунав дзвінок, починається урок
Працюватимем старанно,
Щоб почуть наприкінці:
Що у нашім 3-м класі
Діти просто МОЛОДЦІ!
Вступне слово вчителя.
Сьогодні я запрошую вас відвідати один дорогий заклад. Спробуйте здогадатися куди саме ми завітаємо. Це не театр, не кіно, в цьому закладі можна потанцювати, послухати приємну музику, поспівати в караоке, і …смачненько поїсти.
Так, це дитяче математичне кафе.
Що ви очікуєте від математичного дитячого ресторану? (відповіді учнів)
У вас на парті є кольоровий трикутничок і кружечки. За правильно виконане завдання ви отримуєте по 1 кружечку. Вкінці уроку кожен з вас зможе підрахувати, яку кількість балів ви отримали.
ІІ Перевірка домашнього завдання
В якій країні з’явився 1-й ресторанчик для бідних, ви дізнаєтесь перевіривши домашнє завдання.
Рівняння № 423 ( біля результату поставте відповідну букву)
16 8 7 30 3 (Італія)
т а я л і ( 1-й кружечок)
- Так, це Італія. Країна, в якій з’явилася всім відома і улюблена страва -піца. Воїни Персидської імперії, які звикли багато часу проводити в походах, на своїх плоских щитах готували особливий різновид хліба, на який клали сир, фінікі, шматки фруктів.. ми і зараз з великою насолодою ласуємо смачною піцою.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
1.Гра « День-ніч» . Допоможе визначити час на збори.
* Зараз 9.00 , через 15 хв. нам потрібно виходити. Котру годину буде показувати годинник?
* Василько рухався до ресторану 20 хв, а Миколка -45 хв. На скільки хв. більше був у дорозі Миколка?
* Марійка витратила на збори 35 хв, а Семенко -7 хв. У скільки разів менше часу витратив хлопчик?
2. Усний рахунок. Зайшовши до кафе, ми потрібні свій одяг залишити в роздягальні і отримати жетончик, який допоможе зайти нам до зали
7 * 8 6*9 5 * 8
-8 -27 -15
:6 :3 :5
-6 *8 +7
___ ___ ____
2 72 12
Яка спільна цифра є у відповідях цих прикладів? ( 2)
3.Хвилинка каліграфії.
Записати число 2 і кожне наступне збільшити на 1дес.
2 12 22 32 42 52 62 72 82 …
1вар. Підкреслити числа, які є результатами таблиці множення
2 вар. Підкреслити числа, які є діленим у табличних прикладах
Перевірка світлофорчиками ( 2-й кружечок)
4.Індивідуальна робота біля дошки . Знаходження периметру квадрата та рівнобедреного трикутника ( меблі такої форми у нашому кафе)
5 дм
3дм
4дм
- Жетончик отримали, до зали ввійшли, і офіціант несе меню
ІІІ Оголошення теми уроку
- Закажемо основне блюдо. А основне блюдо - це наші міцні знання.
Отже, сьогодні ми з вами разом виведемо таблицю ділення на 9. Розв’яжемо задачу вивченого виду і будемо вчитися знаходити частину від цілого числа.
Робота над новим матеріалом.
Актуалізація опорних знань
- Як називаються числа при множенні?
- Скільки прикладів на ділення з прикладу на множення можна скласти?
- Як знайти невідомий множник?
- Складемо таблицю ділення на 9 (колективно, запис в зошит)
ІV Первинне закріплення.
На скільки гарно ви засвоїли «основне блюдо» перевіримо наступною вправою.
1.«Фрукти в подарунок»
Записати лише відповіді.( вчитель показує картки-фрукти з прикладами)
45:9 |
81:9 |
27:9 |
54:9 |
36:9 |
72:9 |
18:9 |
|
Ѽ Ѽ Ѽ Ѽ Ѽ Ѽ Ѽ Ѽ
Перевірка ( світлофорчиками): 7, 2, 8, 4, 6, 3, 9, 5 (3 кружечок)
- Кому вдалося обчислити приклади самостійно, без підказки?
- Хто з вас звернувся до таблички 1-2 рази?
2.Цікавинка ( розповідає учень)
- Яблуко-один із найкорисніших для людини фруктів. В них у великій кількості містяться вітаміни А, В,С, які очищують кров від токсинів та підтримують у нормі лімфатичну систему. Постійне вживання яблук сприяє активній діяльності і продовжує життя людини.
- Як затишно в математичному кафе.
- Наступним завданням пригадаємо правила поведінки.
3.Робота в парах. (обчислити приклади і вивести відповідне правило)
Не ЧАВКАЙ
6:9 =
ч |
|
45:5= |
а |
3.7= |
в |
18:3= |
к |
3.3= |
а |
42:6= |
й |
21 |
4 |
9 |
7 |
6 |
в |
ч |
а |
й |
к |
Не ГАЛАСУЙ
40:8 = |
г |
2.8= |
а |
18:3= |
л |
4.4= |
а |
6.4= |
с |
5.5= |
у |
21:3= |
й |
24 |
7 |
25 |
5 |
6 |
16 |
с |
й |
у |
г |
л |
а |
Не ДМУХАЙ
54:9 = |
д |
35:5= |
м |
2.9= |
у |
24:3= |
х |
3.3= |
а |
20:4= |
й |
8 |
18 |
9 |
7 |
6 |
5 |
х |
у |
а |
м |
д |
й |
Не ОБЛИЗУЙ
63:7 = |
о |
2.9= |
б |
36:6= |
л |
4.4= |
и |
7.7= |
з |
5.5= |
у |
21:3= |
й |
6 |
49 |
25 |
9 |
18 |
16 |
7 |
л |
з |
у |
о |
б |
и |
й |
(4-й кружечок)
Блюдо потрібно з’їдати повністю, не заливши крихти!
наступне завдання допоможе вам це зробити.
4 Робота з підручником. Приклади № 427 ( 1 і 2 ст. - дівчатка
3-4 ст. - хлопчики)
4 учні обчислюють біля дошки.
Перевірка. (5-й кружечок )
Музична пауза
V Розвиток математичних знань.
А чи можемо вже йти додому?
Ні, не їли солодощі…а так хочеться!
1.Розв’яжемо задачу про цукерки № 428. (Зведення до одиниці. Другий вид).
9 цукерок – 72 к.
? цукерок – 48 к.
1 гр. – розв’язати матем. виразом
2гр. – розв’язати по діях
2. Знаходження частини числа. Гра «Веселі пальчики»
Крім цукерок нам принесли ще тортик. Яку частину з’їли дізнаємось виконавши вправу.
3.Робота учнів в групах. Гра «Десерт» ( група «сік», «желе», «морозиво», «фрукти»).
І нарешті, так як хазяйка кафе я, дозвольте я пригощу вас десертом.
«Желе»
Розгадай ребуси:
Г 1на, 100 лиця, пі 2 л, ві 3 на, 5 ка.
«Морозиво»
Розшифруй вислів, закресливши зайві букви:
Маотоеоомоаоотиокоаоо шцшшаршшшишшцшшяшш внваввуввкввив
Як ви його розумієте?
«Фрукти»
Склади приклади:
* - * . * = 2
* : * - * = 8
«Сік»
Встав пропущені знаки:
8 4 2 = 3 4
8 4 2 = 30
8 4 2 = 10
Оцінювання 6-м кружечком (якщо група учнів справилася з завданням)
VI Підсумок уроку
- Щоб піти з кафе, нам потрібно розрахуватися
Вправа « Незакінчене речення…»
- На сьогоднішньому уроці вчили таблицю ……
- Пригадали розв’язання задачі на зведення ….
- За тортиком вчилися знаходити частину ….
Підрахуйте кількість отриманих кружечків (кожен по 2 бал) і виставте собі відповідну оцінку.
Спробуйте пофантазувати, який десерт ви можете створити з даного трикутничка і отриманих кружечків.
Домашнє завдання:
Довчити таблицю ділення на 9,
1 гр. задача № 430*, приклади №431
2 група приклади № 431, задача № 432