Вчительський Журнал он-лайн

 

Урок у віршованій формі

Друк

Навчальний предмет. Природознавство, 1 клас.

Тема. Будь природі другом. Червона книга України.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Підготувала:

Ковальчук Юлія Володимирівна

вчитель початкових класів

Соснівської загальноосвітньої школи

І – ІІ ступенів

Макарівського району

Київської області

Мета:

· довести до розуміння учнів значення природоохоронної роботи;

· ознайомити учнів з правилами поведінки в природі, з рослинами, тваринами, які потребують охорони;

· розвивати в учнів спостережливість, допитливість;

· виховувати бережливе ставлення до природи, прагнення охороняти її, бути їй другом.

Обладнання. Червона книга України, ілюстрований матеріал «Рідкісні рослини і тварини».

Оформлення: фотографії рослин та тварин, дитячі малюнки.

Музичне оформлення: «Звуки природи».

Технічні засоби: мультимедійні засоби.

Хід уроку

І. Організаційний момент (самовизначення до діяльності).

Вправа «Очікування»

- Що ви очікуєте від уроку?

- Дотримання яких правил вам допоможе в цьому?

Всі думки приймаються. Дотримуватись типу уроку. Правило піднятої руки.

Вправа «Дві торбинки»

- З яким настроєм ви прийшли на урок?

Учні користуються перфокартами – дзеркальцями, за бажанням, обґрунтовують свій настрій..

- У дорогу люди беруть завжди із собою торбинку. В мене є дві торбинки. У холодну, блакитного кольору, я зберу смуток, біль, страх, розчарування, а теплу, жовтогарячу, відкрию і подарую вам радість, піднесення, інтерес, захоплення добро.

(Перфокарта.)

Що я відчуваю?

Радість

Тривогу

Віру в себе

Сум

Задоволення

Гнів

Щастя

Розчарування

Гордість

Сором

Ніжність

Страх


Сподіваюсь, що ці приємні почуття дійдуть до ваших сердець і здійсняться всі ваші сподівання.

ІІ. Актуалізація знань і фіксування утруднення в діяльності.

Сьогодні люба дітвора

У нас цікава буде гра.

Уявіть, що ми, малята,

Вирушаєм мандрувати,

Вирушаємо ми нині

В подорож по Україні.

Ми веселі та завзяті,

Йдем природу захищати.

Допоможемо усім!

І великим і малим.

 

Природи світ, неповторний, дивовижний.

Та люди про нього не дбають,

Зникають рослини, тварини зникають,

Та люди на це не зважають.

 

Міліють річки, висихають озера,

А з ними – усе живе.

Чисте повітря не знайдеш ніде.

Заводи, машини і безліч сміття –

Ось це і є людське життя.

Тварини вмирають і гинуть рослини

Від такого буття.

Та є у нас шанс - змінити усе,

І стати природі - другом.

Люби тварин і рослини любити,

І не сміти навкруги.

ІІІ. Постановка навчальної задачі.

 

Тема уроку у нас така:

Будь природі другом.

Тож збережемо ми все те,

Що є для нас природи даром.

ІV. Побудова проекту виходу з утруднення («відкриття» дітьми нового знання).

Є в країні диво-книга

Зібрання то непросте

Там про рослини і тварини мова йде.

Зветься книга та Червона

Дію має захисну.

Про світ неповторний і чудовий,

Що поступово вимирає,

І давно рятунку в нас благає.

В ній мова йде.

- Хто, як не ми, поможем цій Землі?

Тож, читай цю книгу, любий друже

Будь уважний та зважай

І птахів, рослин, тварин

Всіх про кого мова йдеться в книзі цій – захищай.

V. Первинне закріплення в зовнішньому мовленні.

Сторінку книги відкриваємо

І подорож свою розпочинаємо.

 

Сторінка перша.

Рослини Червоної книги.

Ми подорож свою розпочинаєм

Загадки про рослини відгадаєм.

Рослини ті всі непрості

В Червону книгу всі занесені.

1. Я перша квітка в гаю

Синім цвітом зацвітаю.

Відгадайте,що за квітка

Бо не стане мене влітку.

(підсніжник)

2. Я цвіту в травневі дні,

Між великим листом

Виснуть квіточки дрібні

Запашним намистом. (конвалія)

3. Я у квітні голубим намистом квітну,

не одну я квітку маю -

сім до неба підіймаю.

(пролісок)

 

4. Що за квітка така?

І від неї дрімота.

А сама не спить

Весняним цвітом всіх манить.

(сон-трава)

Невже в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти?

Конвалій й фіалки ніжні,

І вісник березня – підсніжник?

Невже ми більше не побачим,

Як сон-трава росою плаче?

Троянда степу, квітка мрії

Жар-цвітом землю не зігріє?

Природа нам – як рідний дім

Вона усім, як мати.

Щоб лад завжди був в домі тім,

Про це нам треба дбати.

Я квітку лісу не стану рвати

Її додому я не понесу,

Бо дома їй джмеля не погойдати

І не попити ранками росу,

І не стеблинку, ні травинку

Я не ображу. Це страшний гріх!

Бо в кожній з них живе тримка живинка,

Що світиться довірою до всіх.

 

Квіточку кожну,

Кожну травинку

Плекай, бережи.

Іншим малятам,

Усім своїм друзям

Теж накажи.

 

Сторінка друга.

Тварини Червоної книги.

А далі мова в нас піде

Про звірів тих,

що порятунку просять в нас

захисту й довіри.

1. В лісі є зелена хата

Там поснули ведмежата,

А найменша вереда

Тільки мамі набрида.

Каже: «Я не хочу спати,

Утечу вночі із хати,

Якщо меду не даси,

Яблук, груш і ковбаси.»

- Люлі, люлі треба спати, -

Над синком шепоче мати,

Над синком шепоче мати,

- Як заснеш, тоді усе

Сон в корзинці принесе.

- Тож про кого мова йде?

- Хто в хатинці цій живе?

Вправа на розвиток уваги.

Щоб ведмедик не блукав в лісах,

Знайдемо для нього шлях.

Ця дорога не проста,

бо до фінішу вона.

Всім ведмедям в Україні

Важко стало жити нині.

Бо нема вже тих лісів,

Де ведмідь сховатись міг.

2. Їжачок наш має грип

І тому зовсім захрип.

Цілий день лише «Апчхи!»

За які ото гріхи?

Дамо йому чаю з липи

І не стане в нього хрипів.

- Їжачок-вухань веселий

теж до книги занесений.

3. Розгадування ребусу.

А зараз ребус розгадайте

І тварину, ви вгадайте.

(рись)

4. Кіт дикий міцно спав,

Навіть пісню не співав.

Та нарешті він проснувся

І довкола озирнувся.

Став смачненько потягатись

Та частенько умиватись.

Порозчісував він вуса

Довгі-довгі, русі-русі.

У Червону книгу кіт

Теж знайшов дорогу,

Бо живе він вже давно

У лісі густому.

5. Гра «Кого ховає ліс?»

Одного разу вовчик

на полювання втік.

Та лісові звірята

сховались хто де міг.

Вовк знайти не може їх,

Треба нам знайти усіх.

6. Вправа на розвиток уяви та мислення.

Домалюй малюнок лося

Щоб йому добре жилося.

Фізкультхвилинка.

Всі піднесли руки — раз!

На носках стоїть весь клас.

Два — присіли, руки вниз –

На сусіда не дивись.

Раз! — і вгору, Два! — і вниз,

На сусіда не дивись.

Будем дружно присідати,

Щоб ногам роботу дати.

Раз! — піднялись,

Два! — присіли.

Хай мужніє ваше тіло.

Хто втомився присідати

Може вже відпочивати.

Відпочили всі, гаразд

В подорож збиратись час

Знов сторінку перегорнем

Та про птахів поговорим.

(Читання вірша під музичний супровід

«Звуки природи. Пташки в лісі.»)

 

Любий друже мій,юннате!

Уявляєш скільки птах

Може нищить, поїдати

Гризунів, жуків, комах?

Тож птахи із нами в спілці

Поля й лісу сторожі:

Сови, дятли, серпокрильці,

Щигли, одути, стрижі.

То ж як стрінем непутящих,

Що біжать поза двором

Видирати гнізда в чащах –

Ти одразу присором.

Між дорослих і малечі

Пташка бачить все навкруг,

Дружно сяде вам на плечі,

Якщо ви їй справжній друг.

Тих, у кого є годівнички,

В кого є птахи в дворі,

Не кусають ані мошки,

Ні трикляті комарі.

Бо птахи працюють ревно,

Поїдаючи комах,

І до вечора в них певно,

Аж оскома на дзьобах.

Розгадування ребусу.

В ребусі цьому птиця – білобока

Сховалася……. (сорока)

VІ. Самостійна робота із самоперевіркою в класі.

Перегляд слайдів «Тварини і рослини Червоної книги України».

Додаток.

Давайте слайди переглянемо

Про рослини і тварини,

з Червоної книги, згадаємо.

Конкурс малюнків.

(Намалюй рослину чи тварину, якій на твою думку, найбільше потрібний захист).

Захисту просять рослини, тварини,

Нам треба їм допомогти.

Тож намалюємо ми тих,

Хто допомоги просить більш за всіх.

«Небувальщина».

Ось картина в нас така

Переплутали житло крота,

І зайча, і більча, і пташеня.

Розмісти тваринок ладно,

Щоб потрапили додому справно.

VІІ. Включення до системи знань і повторення.

Треба завжди пам’ятати

і дорослим, і малятам,

що нема таких рослин

поблизу і навкруги,

влітку, взимку й будь-коли,

непотрібних зовсім нам!

Всі рослини і тварини

вкрай потрібні для людини!

Тільки лиш для цього

Треба бути чемним,

Матінку-природу

Не псувать даремно.

Тільки лиш для цього

Будь природі другом,

Щоб світило завжди

Сонечко над лугом.

Квіти хай квітнуть, співають пташки,

Хай всіх привітно стрічають стежки.

Кожна стежина в майбутнє веде

Там радість і щастя чекають тебе…

IІV. Рефлексія діяльності (Підсумок знання).

Хай будуть в нас цілі дерева,

Рослини, тварини, пташки,

Дитино, дитино, дитино!

Я прошу, їх збережи.

Якщо вже природа загине

Загинеш і ти на землі…

А щоб не сталося біди

Ти книгу Червону, вдома, читай

Світ природи

Відтворюй, відроджуй та пізнавай.

Рідкісні види тварин і рослин - захищай.

Література:

1. Конституція України.

2. Закон України «Про освіту».

3. Закон України «Про загальну середню освіту».

4. Закон України «Про охорону дитинству».

5. Державні стандарти початкової середньої освіти.

7. Декларація прав дитини.

8. Національна програма «Основні орієнтири виховання учнів 1-12 класів загальноосвітніх навчальних закладів України».

9. Джигирей В.С., Сторожук В.М., Яцюк Р. А. Основи екології навколишнього природного середовища. (Екологія та охорона природи). Львів: Афіша, 2000.

10. Давидов А., Кузнєцов Г. Знай, люби, бережи. Київ: Веселка, 1979.

11. Журнал «Позакласний час» №3, 2010р. ст.17.

12. Журнал «Позакласний час» №5, 2010р. ст.33.

13. Газета «Розкажи онуку» №3, лютий, 2000р. ст. 36.

14. Газета «Розкажи онуку» №4, лютий, 2000р. ст. 18.

15. «Початкове навчання та виховання» №27(247) вересень, 2010р. ст.40.

 

 

 

-----------------------------------------

 

Корисні посилання

Електронні книги - Основа

Adobe Acrobat

Онлайн -перекладач

Онлайн-конвертер pdf файлів в doc

Расширения для Joomla

Як дізналися про наш сайт

Виберіть одну відповідь
 


Авторизація

Пошук

Увага Конкурс!

Інтернет-урок

Подати заявку на конкурс

"Інтернет-урок"

Контакти

Поштова адреса:

«Учительський журнал он-лайн»

ВГ «Основа», вул. Плеханівська, 66, оф. 5, м. Харків, 61001

Адміністратор порталу:

Тел. : (+3057) 731-96-33

e-mail:


© 2022 ТОВ «ВГ «Основа».

© 2014 Вчительський Журнал он-лайн. Всі права захищено.
© 2006-2009 Українська локалізація: Joomla! Україна. Всі права захищено!
Joomla! - безкоштовне програмне забезпечення, яке розповсюджується за ліцензією GNU/GPL.

 

Редакція порталу «Учительський журнал он-лайн» може не поділяти точки зору автора та користувачів порталу, які висловлюються у формі коментарів до статей, повідомлень на форумі тощо.  Автори публікацій відповідають за достовірність фактів, цитат, власних назв і т.п. Матеріали публікуються в авторському варіанті, ілюстрації, пунктуація і лексика авторські. Претензії не приймаються. Матеріали не рецензуються.