КОРЕКЦІЙНО-ВІДНОВЛЮВАЛЬНЕ ЗАНЯТТЯ "ЗИМУЮЧІ І ПЕРЕЛІТНІ ПТАХИ"

Вівторок, 05 травня 2015, 19:20 Верещак Людмила Борисівна ДНЗ - Дошкільний навчальний заклад
Друк

Заняття з закріплення лексико-граматичних категорій мовлення з використанням рухливих ігор у роботі з дошкільниками із ЗНМ ІІІ рівня

вчитель-логопед ДНЗ №4 м. Бердичів Верещак Людмила Борисівна

МЕТА: - узагальнити знання дітей зі способу життя перелітних і зимуючих  птахів;

- закріпити назви зимуючих і перелітних птахів в експресивному мовленні;

- закріпити узагальнюючі поняття «зимуючі птахи», «перелітні птахи»;

- продовжувати вправляти в утворенні родового, орудного відмінків

іменників однини;

- продовжувати вправляти у порядковій лічбі;

- закріпити звуконаслідування птахів;

- закріпити уміння складати просте речення;

- розвивати фонематичне сприймання;

- продовжувати розвивати когнітивні процеси логопатів у поєднанні

з виконанням рухливих ігор та вправ легкої рухової активності;

- розвивати дрібну і загальну моторику;

- розвивати рухову активність дітей в процесі відтворення мовленнєвого

матеріалу.

МАТЕРІАЛ: дид. гра «Зимуючі та перелітні птахи», дид. гра «Хто чим живиться»,

іграшкові комахи (павук, коник-стрибунець, мурашка, жучок), гніздечко,

прутики, «пташка-рукавичка» - елемент пальчикового театру, звукозапис

співу птахів.

ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ

1. – Доброго ранку, малята!

Лунає звукозапис співу птахів.

- Що ви чуєте? Що це означає?

Так, співають пташки. З приходом весни з вирію повертаються перелітні птахи.

Я пропоную вам пограти в зимуючих і перелітних птахів.

Приклеювання фотозображення птахів на дітей (картки розміром 10×10 см

з  двостороннім  скотчем).

2. Дидактична гра «Зимуючі та перелітні птахи» у колі.

Вчитель-логопед приймає участь у грі.

- Давайте познайомимось і привітаємось як пташки:

- Я – ластівка, перелітна пташка: Віть-віть!

Діти вітаються по-черзі.

3. Рухлива гра «Пташиний спів»

Правила гри: діти стають у коло, один гравець сідає у центрі з закритими очима.

Прослухавши вірш про пташку, дитина з зображенням названого птаха промовляє

звуконаслідування. Гравець у центрі відгадує назву пташки і дитину, яка її

звуконаслідувала.

ВІРШІ:      ПТАХ НА ДЕРЕВІ СИДИТЬ

І КРИЧИТЬ, КРИЧИТЬ, КРИЧИТЬ.

А У ЛІСІ НА ПЕНЬКУ

МИ ПОЧУЄМО? (КУ-КУ)

(Ворона) (Зозуля)

*  *  *  *  *  *

КРАЩЕ ВСІХ СПІВАЄ,

ВСІХ НАС ЗВЕСЕЛЯЄ.

А ЦЕЙ ПТАХ ВСЕ СТУК ДА СТУК:

ТО ЖУЧОК, А ТО ПАВУК.

(Соловей)                                                     (Дятел)

 

ПТАШКА У ПАРКУ ЛІТАЄ                МАЛЕНЬКИЙ, СПРИТНЕНЬКИЙ.

І НАСІННЯ ТАМ ШУКАЄ.                 ПО ДВОРУ СТРИБАЄ, ЗЕРНЯТКО

(Голуб) ЗБИРАЄ.     (Горобець)

*   *    *    *   *

ЗА ВІКНОМ ГНІЗДО БУДУЄ, ТІЛЬКИ В НАС НЕ ЗИМУЄ!

(Ластівка)

- Пригадаймо, чому одні птахи відлітають з похолоданням, а інші – залишаються?

Так, перелітні птахи живляться переважно комахами, а взимку комахи ховаються

і впадають в сплячку.

-  З приходом весни,  з’являються комахи. Тож давайте поласуємо смачненьким пташиним

кормом.

4. Гра у колі (адаптований елемент методики М Монтесорі) «Смачний дарунок».

Діти стають у коло і передають один одному комах (павучка, жучка, мурашку),

супроводжуючи рухи фразами: - Я даю тобі жучка. Дякую!

Вчитель-логопед слідкує за правильним утворенням родового відмінка іменника в однині.

- Ми визначилися з поживою для перелітних птахів, а чим харчувалися зимуючі птахи?

Хлібом, зерном, білим і чорним насінням, глодом, горобиною.

Вчитель-логопед слідкує за правильним утворенням орудного відмінка іменника в однині.

5. Дидактична гра «Хто чим живиться?»

- Зараз, ми як справжні птахи, будемо шукати собі поживу.

- Кожен з вас обере собі картинку з зображенням тієї поживи, яку їсть «ваша пташка»

(зображення на дитині).

Складання простих речень за зразком: Ластівка їсть мурашку.

Вчитель-логопед слідкує за правильним утворенням родового відмінка іменника в однині.

6. – Скажіть мені будь-ласка, де оселяються перелітні птахи навесні? Будують гнізда.

- З чого птахи будують гнізда? З гілочок, прутиків, соломи, моху, травички.

- Де будують свої гнізда птахи? На деревах, кущах, на землі, на стовпах, в дуплах.

- Чи у всіх птахів є гнізда? У зозулі немає гнізда.

- Давайте побудуємо їй гніздечко!

Рухлива гра «Збери прутики для гнізда»

Правила гри: діти, з зображенням перелітних птахів збирають по три прутики,

діти, з зображенням зимуючих птахів – по одному.

- Давайте порахуємо прутики: перший прутик, другий прутик, третій прутик - три прутики.

- Молодці! А тепер переплетемо свої пальчики ніби прутики – пальчикова вправа

«Гніздечко»:

Прутики переплетемо

І гніздечко з них зів’ємо!

(Долоньки повернуті до дитини, пальчики почергово кладуться один на одного, повертаючи їх до себе. Утворюється сплетіння.)

Вчитель-логопед показує гніздо, сплетене з таких самих прутиків:

- Ось яке гарне і зручне гніздечко отримає зозулька!

7. – А тепер ми трошечки пограємо із «пташекою-рукавичкою».

Рухлива гра «Пташечка».

Правила гри: вчитель-логопед одягає на руку «пташку-рукавичку». Коли пташка вгорі –

діти плескають в долоні над головою, примовляючи «ХЛОП-ХЛОП-ХЛОП», коли

пташка внизу – діти тупають ногами, примовляючи «ТУП-ТУП-ТУП»,  коли

пташка сховається – діти закривають і відкривають очки, примовляючи «КУ-КУ».

Вчитель-логопед повільним бігом пересувається по залу, примовляючи «ПОЛЕТІЛИ!»,

діти слідують за ним. Команди промовляються хаотично.

- Ви дуже кмітливі і вправні – МОЛОДЦІ!

8. І, наприкінці, давайте затанцюємо «Пташиний таночок»

Відтворення послідовності рухів, відповідно до ритмічного малюнку вірша,

з мовленнєвим супроводом.

 

 

Текст вірша

Супровід рухами

1-2-3-4 – маємо всі гарні крила!

5-6-7-8 – лапками ми воду місим!

9-10 – нахилились,

Покружились і вклонились!

Дзьобиками привітались,

Хвостиками попрощались!

Плескаємо в долоні під рахунок. Показуємо «крила».

Тупаємо ніжками пі рахунок. Тупочемося ніжками.

Плескаємо в долоні під рахунок. Нахиляємося.

Кружляємо, кланяємося.

Нахилившись, крутимо голівками.

Присівши, крутимо «хвостиками».

 

9. Підведення підсумків заняття

- Чи сподобалось вам грати у зимуючих і перелітних птахів?

- Чим саме?

- Хто ми сьогодні з вами? – МОЛОДЦІ!!!

- Я ВАМ ДЯКУЮ! ДО ПОБАЧЕННЯ!